מעצבת פנים- מתי ואיך?

10/09/2023

הפעם פוסט ארוך…. מענה לשאלות קצרות שאני פוגשת ביומיום. אם אתם לפני תהליך של בניית בית או שיפוץ משמעותי זה בשבילכם❣️

אז באיזה שלב הכי טוב לפנות למעצבת פנים?

ולפני ה"מתי", מה זו בכלל מעצבת פנים?
מה התפקיד שלה בכל מארג הספקים שנותנים שירות במהלך הבנייה?
האם אין אפשרות לעשות את זה לבד?

כשאתם ניגשים לתהליך של בניה או שיפוץ משמעותי יש כמה וכמה בעלי תפקידים שתפגשו-

הספק החשוב שאיכות העבודה שלו תקבע את התוצר הסופי הוא הקבלן.
מעליו, כדי לודא את איכות החומרים והביצוע בזמן אמת חשוב מאוד לגייס – מפקח בניה.
בעל המקצוע הבא שאי אפשר לעבוד בלעדיו הוא -המהנדס והוא אחראי על כך שהבנייה תתקיים באופן בטיחותי.
ויש את המתכנן הראשי- האדריכל שאחראי על תכנון כללי של הבית. קווי החוץ, פתחים/ חלונות, חזיתות. הוא זה שידאג לכם לקבלת אישור בנייה מהרשות המקומית.
ישנם אדריכלים שגם מבצעים תכנון פנים בסיסי אבל בדרך כלל אין להם את הפנאי לעסוק בפירוט במיקסום המרחב הפנימי של הבית ולצורך זה יש לפנות ל – מעצבת הפנים. שכשמה כן היא- אחראית על תכנון ועיצוב של השטח הפנימי של הבית.

וכאן חשוב לשים לב- יש הבדל מהותי בין *עיצוב פנים* לבין *הום סטיילינג*
עיצוב פנים פירושו לתכנן נכון את חלוקת החללים בתוך הדירה. והום סטיילינג פירושו- הלבשת הבית לאחר שמסתיים תהליך הבניה.

אם התוכניות שלכם כבר חתומות ונמצאות בשלב הביצוע – אין כל כך אפשרות לבצע תכנון רציני וגם אם כן זה יהיה כרוך בעלויות של שינויים מן הסתם- לא כדאי.

תכנון רציני לוקח זמן. כמה זמן? בערך חודש.

הזמן האידיאלי לפנות למעצבת הוא תוך כדי הליך התכנון של האדריכל כדי שהמעצבת תוכל לתת את העצה שלה גם לגבי הצרכים שבתוך הבית. שיתוף פעולה בין האדריכל לבין המעצבת יכול למקסם את הבית בצורה טובה אפילו יותר.

עכשיו תראו, תהליך של בנייה או שיפוץ זה דבר שעולה ממון רב. ניגשים אליו פעם או פעמיים בחיים. ואם כבר ניגשים למהלך הזה כדאי להקדיש אחוזים בודדים של התקציב לטובת מיקסום המהלך. והמיקסום הזה דורש חשיבה משותפת.
כאמור- סוף מעשה במחשבה תחילה.

אז מה השלבים הבאים בתהליך?
בשלב הראשון המעצבת נפגשת עם הלקוחות ושומעת מהם את החלומות שלהם, את הצרכים, את מה שטוב או חסר להם במצב הקיים. התשאול צריך לכלול גם איזה ערכים חשוב ללקוחות להביא לבית ואיזה מקום הם רוצים שהם יקבלו.
הבית הוא לא רק המקום שבו אנחנו גרים אלא גם המקום שבו אנחנו מבטאים את הערכים שלנו.

המעצבת מקבלת את התכנית הבסיסית מהאדריכל או ממודד מוסמך ומכאן היא פונה לתהליך התכנון.
במהלך של כשבועיים היא יכולה להציע לכם 2-3 חלופות תכנוניות. לפעמים התכנון כולל גם הדמיה לטובה ההבנה הנכונה שתאפשר קבלת החלטות במודעות ונחת.

בשלב שמתגבשת תכנית העמדה מוסכמת ומאושרת בין כל השותפים. המעצבת עובדת על תוכניות מפורטות לביצוע שנועדו לתרגם את ההחלטות שלעיל לשפת הקבלן: תוכנית הריסה. בניה. חשמל, מערך נק' מים. תוכנית תאורה, תקרה. תוכניות נגרות, מטבח וכו.

בהמשך יש תכניות נוספות שיורדות לפרטים והרבה החלטות שיש לקבל. איזה ריצוף יהיה בבית? איזה חיפויים יהיו בחדרי הרחצה? איזה כיורים? איזה שיש במטבח?
איזה כלים סניטריים? האם יהיו פינות נגרות בבית? איזה? באיזה סגנון? הכל בראייה כוללת מתוך השפה העיצובית. משם הדרך נמשכת לרכישות עיקריות לבית- ספות, שולחן, כיסאות, ארונות , ואחרי הכל להלבשת הבית- טקסטיל/ וילונות/ צבעים / אקססוריז וכל מה שיתן אופי וחיים לבית.

האם אפשר לעשות את זה לבד? כן. אבל, עם המון טעויות. המון חרטות. המון לבטים ללא מענה כאשר בדרך כלל מחליטים בסוף מתוך עייפות ותחת לחץ של זמן.

ועכשיו אם כבר קראתם עד לפה ואתם עומדים לפני תהליך של שיפוץ ובנייה, כבר גייסתם הון נכבד מן הסתם. ממליצה להוסיף עוד אחוזים בודדים לטובת מעצבת פנים, לפנות אליה בזמן ולתת לה את הזמן לעבוד. ככה תקבלו בית יפה בהרבה, נוח ממש ומתאים לכם בדיוק.